Odense Guide: det sker i august 2021

Så ramte vi årets sidste sommermåned, og selvom vi har haft en masse skønne arrangementer i kalenderen de første to sommermåneder, så har august alligevel meget i vente. Her er alt fra musikalske arrangementer, til diverse festivaler og brætspilsturnering. Læs med her, og se hvor de store krydser i kalenderen skal sættes.

Udover disse arrangementer går vi en tid i møde med en masse forskellige og udfordrende løb i byen. Det kan du læse meget mere om lige her.

4. – 7. august: Dynamo Circus Festival

Tag forbi Odense Havn i starten af august og oplev endnu engang Dynamo Circus Festival. Dynamo er en scene og et arbejdsrum for nycirkus og ny scenekunst beliggende i et nyrenoveret gammelt pakhus midt i Danmark på Odense havn. Dynamo faciliterer og skaber kunsteriske aktiviteter som en årlig nycirkus festival i august, gæsteforestillinger, artist talks og work in progress visninger.

Fjerde udgave af den internationale nycirkus-festival er pakket med nycirkus, musik, fest, fællesskab og uforudsigelige oplevelser er en tour de force i vildskab, poesi, humor og magi. Mellem forladte siloer og industri på Odense Havn, kulturliv og bleg beton præsenterer Dynamo igen i august en intens festival der viser nycirkus-genren frem fra sine bedste sider.

Læs mere om Dynamo her.

Hvornår: 4. – 7. august 2021.
Hvor: På Odense Havn.

6. – 7. august: Hyg Dig Tyk i Ansgar Anlæg

Fredagsrock På Torvet har fået et nyt navn, og det forsættes i år under navnet Hyg Dig Tyk. Dette arrangement er arrangeret af Lørups Vinstue i samarbejde med Flakhaven Gastro. Det bliver fire dages festligheder i juli og august hvoraf de to sidste finder sted første weekend i august. Der er mulighed for masser af musik, mad og hygge i Ansgars Anlæg.

Den 6. august optræder Rocazino.
Den 7. august optræder Henrik Stærk.

Billetsalget er allerede i fuld sving og du kan sikre dig en billet ved at trykke her.

Hvornår: 6. – 7. august 2021 fra 17.00 – 22.50.
Hvor: Ansgars Anlæg.

7. august: Roséfestival  

Odense Roséfesival er en tilbagevendende tradition, og på denne dag kan du få lov til at smage på en masse skønne rosévine fra blandt andet fynske importører og forhandlere. Pladsen åbner klokken 10.30 og varer til 16.00 hvor du har rig mulighed for at smage og udvide din horisont. Find det præcise program her.

Billetsalget er allerede i fuld sving, og du kan vælge mellem to slags billetter: almindelig billet og premium billet.

Hvornår: lørdag d. 7. august 2021 fra 10.30 – 16.00.
Hvor: Ansgar Anlæg.

Det sker i august 2021
Roséfestival 2019. Foto: Roséfestival Odense

7. august: Vinbar hos bar’sushi

Lørdag den 7. august er den sidste omgang, i denne runde, hvor bar’sushi afholder vinbar i deres afdeling i Dalum. Dette foregår fra klokken 19.00 – 00.00. De har linet lækre vine op til formidable og skarpe priser. Derudover byder de på diverse snacks til de forskellige vine man køber. Priserne starter fra 50 kroner.

Hvornår: lørdag d. 7. august 2021 fra 19.00 – 00.00.
Hvor: bar’sushi i Dalum – Dalumvej 35C, 5250 Odense SV.

7. august: Davinde Musikfestival

Lokale kræfter fra landsbyen Davinde er gået sammen om at genskabe Davinde Musikfestival – og dette løber af stablen første lørdag i august. Det bliver en hel dag med musik af anerkendte musikere, hyggelige rammer og fællesspisning samt kolde øl. Festivalen foregår flere steder i landsbyen.

Man kan blandt andet glæde sig til at opleve Dicte og Mathilde Falck samt nogle fynske navne. Du kan læse mere og købe din billet lige her.

Hvornår: lørdag d. 7. august 2021 fra 14.00 – 23.00.
Hvor: Davinde.

7. – 8. august: DM i Partners på Papas Papbar

Taber du og din makker aldrig i Partners? Så er dette arrangement lige noget for jer. I kan nemlig, første weekend i august, deltage i DM i Partners på Papas Papbar.

Der spilles i både A- og B-turneringer afhænglig af om man vinder eller taber sin første kamp. Billetterne koster 300 kroner og gælder for to personer. Læs mere lige her.

Hvornår: 7.- 8. august 2021 fra klokken 10.00.
Hvor: Papas Papbar – Sankt Knuds Kirkestræde 2, 5000 Odense C.

Det sker i august 2021
DM i Partners 2019. Foto: Papas Papbar

12. – 14 august: Midt om Natten 2021 i Odeon

Efterspørgslen var meget stor, da Midt om Natten musicalen skulle have spillet for fulde huse i Odense i 2020. Dog blev dette ændret på grund af Covid-19 – men nu er der endelig gode nyheder! Tre aftner i august opføres musicalen – og du kan komme med som gæst. Det bliver en forrygende aften med skøn musik og fantastisk skuespil.

Der er nummerede siddepladser, og du kan sikre dig en billet her.

Hvornår: 12. – 14. august 2021 klokken 19.00 – 22.00.
Hvor: Odeon Odense – Odeons Kvarter 1, 5000 Odense C.

Det sker i august
Fra musicalen Midt om Natten. Foto: Odeon 

14. august: Musik ved Bøgen med Dodo & The Dodos

Ejeren af Restaurant Bondestuen gentager succesen fra sidste sommer med Musik ved Bøgen med siddekoncerter i løbet af sommeren 2021. Til dette arrangement kan man opleve Dodo & The Dodos. Der er langt op til en stemningsfuld og hyggelig aften hvor musikken vil være i top.

Hvornår: lørdag d. 14. august 2021 fra klokken 17.000.
Hvor: Restaurant Bondestuen (Sdr. Boulevard 85, 5000 Odense C).
Du kan købe billetter lige her.

18. – 28. august: Spoken Word Festival

Til dette års Spoken Word Festival kan vi se frem til dage med følgende tema i fokus: UTOPI/DYSTOPI. Dette er det samme som i 2020 – og måske endnu mere aktuelt nu i 2021.

Spoken Word Festival, der siden 2010 har været en tilbagevendende begivenhed
i Odense – med 2020 – som en formindsket udgave i X-Small. Nu er arrangørerne imidlertid klar til at tage revanche, og SPOKEN21 går i luften med opbakning fra Andelskassen som er festivalens nye hovedsponsor.

Der præsenteres et kæmpestort og flot program – og der er stort set noget for alle. Du kan se hele programmet lige her.

Hvornår: fra den 18. – 28. august 2021.
Hvor: Forskellige steder rundt i Odense – se programmet for nærmere placering af diverse events.

19. – 22. august: Blomsterfestival

Odense Blomsterfestival er en af byens smukke og tilbagevendende events. Det er en gratis festival, og hver år fyldes gader og stræder i byen med kreative blomstermiljøer.

Du kan læse om hele programmet her.

Hvornår: 19. – 22. august 2021 (uge 33).
Hvor: Odense bymidte.

Det sker i august
Odense Blomsterfestival. Foto: Visit Odense

22. – 29. august: H.C. Andersen Festivals

H.C. Andersens Festivals finder sted, som altid, i uge 34. I denne uge vil Odense centrum danne ramme om eventyrlige kulturaktiviteter for alle aldersgrupper. Dette sker, når H.C. Andersen Festivals åbner op for et genkendeligt H.C. Andersen univers med blandt andet teaterforestillinger, foredrag, musik og underholdning.

Du kan læse mere om festivalen her.

Hvornår: 22. – 29. august (uge 34).
Hvor: rundt omkring i Odense – de præcise lokationer kan findes i programmet.

28. august: Vi elsker 90’erne

Er du klar til skøn musik, lækre drinks og en festlig dag i hjertet af Odense? Så skal du skynde dig at købe en billet til Vi elsker 90’erne. Du kan blandt andet glæde dig til at opleve Barcode Brothers, ItaloBrother, Infernal, Cut’N’Move, S.O.A.P, Drömhus og mange, mange andre klassikere fra 90’erne.

Der findes forskellige billettyper – dem kan du læse mere om her hvor du også samtidig kan købe din billet.

Hvornår: lørdag d. 28. august 2021 fra klokken 11.00 – 00.00.
Hvor: Kongens Have i Odense.

Det sker i august
Foto: H.C. Andersen Festivals

Koncerter i Den Fynske Landsby

Midt i Den Fynske Landsby befinder der sig en lille amfiscene med plads til 2200 gæster. Den lille, hyggelige friluftscene skaber den perfekte ramme til festlige koncerter, som tusinde mennesker hvert år nyder sammen – og i år er ingen undtagelse!

I år er programmet som følger:

  • 12. august: Jonah Blacksmith Trio & Barselona
  • 13. august: Folkeklubben & Patina
  • 14. august: Jacob Dinesen & Claus Hempler
  • 20. august: Rasmus Walter & Poul Krebs
  • 26. august: Phlake (akustisk) & Lord Siva
  • 27. august: Michael Falch (akustisk) & Mathilde Falch

Billetsalget til disse koncerter er fuld i sving og du kan sikre dig en billet her.

Hvornår: løbende i august 2021 fra klokken 20.00.
Hvor: Den Fynske Landsby – Sejerskovvej 20, 5260 Odense S.

I samme kategori

juni Odense
Tinderbox, Odense
1-EAL8Tg-1
Påskeferie i Odense

Tip os

Send dine tips til byen og del dem med resten af Odense – fra odenseaner til odenseaner!

Mest læste

Hvor skal man spise i Odense?
juni Odense
Flakhaven i Odense er fyldt med mennesker til H.C Andersen Festival
grand

Forsiden netop nu

restaurant grønttorvet
juni Odense
Niro Sushi
Tinderbox, Odense
1-EAL8Tg-1
Shopping i Odense
Sportsbarer i Odense
Drinks-i-Odense

Mest læste

Det sker i Odense

juni Odense
1-EAL8Tg-1
Påskeferie i Odense
Skærmbillede 2023-03-26 kl. 14.20

Mad og drikke

restaurant grønttorvet
Niro Sushi
Drinks-i-Odense
242182838_221528823349900_6703366908442511461_n-1

Kultur og musik

Tinderbox, Odense
Flakhaven i Odense er fyldt med mennesker til H.C Andersen Festival
Stig-Rossen-julekoncert-overblik
73372231_1669463389855820_5040659380492566528_n-1

Tilbud i Odense

Instagram Feed

Vores bedste guides